Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Światowy Dzień Zespołu Downa”

Drodzy Rodzice!

Zachęcamy do włączenia się w obchody „Światowego Dnia Zespołu Downa”, który jest obchodzony 21 marca. W tym roku, z powodu stanu zagrożenia epidemicznego, pani pedagog Karolina Binkowska, proponuje nam zaangażowanie się w akcję w formie zdalnej. Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ przyczyną wady genetycznej nazywanej trisomią 21 jest trzeci chromosom, który doczepił się do 21 pary chromosomów. Tego dnia szczególnie promowane są prawa osób z Zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Kolorowym symbolem  jest założenie skarpetek nie do pary.

Symbol niedopasowanych chromosomów- symbol niedopasowania społecznego, "Dzień Kolorowej Skarpetki". Każdy z nas może przyłączyć się do tego święta, zakładając w sobotę dwie lub trzy:)  ( w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) różne skarpetki, najlepiej bardzo kolorowe - przewodnimi barwami są granatowy i czerwony. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Zachęcamy  do założenia skarpetek oraz zrobienia zdjęcia i umieszczenia go w komentarzach pod akcją  na fb naszej szkoły - Światowy Dzień Zespołu Downa.