Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

III małe dyktando pokutne

16 marca 2018 r. Szkoła Podstawowa im. Mikołaj Kopernika w Wyszynach zapełniła się gośćmi, którzy przybyli na zaproszenie pani dyrektor Donaty Kędzierskiej. W tym dniu odbył się bowiem kolejny, już trzeci, powiatowy konkurs ortograficzny pod nazwą "Małe  Dyktando Pokutne" pod patronatem Rady Języka Polskiego. Nazwa nawiązuje do rekolekcji wielkopostnych, które w tym czasie odbywają się w szkole. Konkurs ma  charakter międzyszkolny i regionalny, adresowany jest w szczególności do uczniów klas szóstych i siódmych  szkół podstawowych powiatu chodzieskiego. W dyktandzie zawsze biorą też udział  dorośli uczestnicy: przedstawiciele  władz powiatu i gminy, instytucji oraz dyrektorzy szkół. Ma ono na celu wzbogacenie wiedzy uczniów  i zaproszonych gości z zakresu nie tylko języka polskiego, ale także wiedzy historycznej dotyczącej naszej Małej Ojczyzny. Autorka tekstów, Magdalena Olczak, w tym roku postawiła na archeologię w wyszyńskich lasach.

Tekst nawiązuje do niedawnych odkryć geologów i archeologów, jakim jest cmentarzysko kurhanowe w Wyszynach. Ukryte w chaszczach i pokrzywach książęce groby datowane są na schyłek starej ery. Oprócz hożych naukowców także uczestnicy naszego dyktanda zmierzyli się dzielnie niczym rycerze z tym tematem.W końcu wyodrębniono laureatów: I miejsce zdobyła Aleksandra Słowińska z Budzynia, II miejsce - Oliwia Gajc ze Strzelec, a III miejsce Agnieszka Rzekięć z Szamocina. Najlepszym spośród zaproszonych gości okazał się być Dyrektor Szkoły Podstawowej w Budzyniu - Pan Dariusz Dudziak. Wszystkim serdecznie gratulujemy!Konkurs rozpoczęło wystąpienie Pana Mieczysława Grabianowskiego, Dyrektora Gabinetu Prezesa PAN i jednocześnie absolwenta naszej szkoły i pomysłodawcy przedsięwzięcia. Odczytał i wręczył Pani Dyrektor Donacie Kędzierskiej list od Pana prof. Andrzeja Markowskiego, przewodniczącego Rady Języka Polskiego, skierowany do uczestników z życzeniami "zręcznego omijania pułapek ortograficznych" oraz nagrodę książkową dla zwycięzcy z osobistą dedykacją Pana Profesora.Pragniemy serdecznie podziękować za pomoc w organizacji konkursu Wójtowi Gminy Budzyń Panu Marcinowi Sokołowskiemu, Wójtowi Gminy Wągrowiec Panu Przemysławowi Majchrzakowi, Nadleśnictwu Sarbia i Podanin, Stowarzyszeniu "Razem Możemy Więcej" oraz Radzie Rodziców, a także Pani Grażynie Dudziak i Pani Beacie Szlecht, które czuwały nad przebiegiem konkursu. Jesteśmy wdzięczni również Panu Piotrowi Alagierskiemu
z Pracowni Archeologicznej w Chodzieży za przekazanie niezbędnych informacji autorce tekstu oraz wypełnienie czasu oczekiwania na wyniki konkursu przez zaprezentowanie slajdów dotyczących odkrytych kurhanów."Małe Dyktando Pokutne" wpisało się już w tradycję nie tylko Szkoły Podstawowej
w Wyszynach, ale także naszego powiatu. Mamy nadzieję, że za rok  w czasie Wielkiego Postu  ortograficzna rywalizacja znów sprawi uczestnikom wiele radosnych emocji.