Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

powiatowy konkurs ortograficzny małe dyktando pokutne

10 marca 2016 r. w naszej szkole odbyło się Małe Dyktando Pokutne, konkurs ortograficzny o charakterze międzyszkolnym i regionalnym. Dyktando ma znacznie szerszy wymiar niż wskazywałaby na to jego nazwa, bo ma na celu wzbogacenie wiedzy uczestników z zakresu nie tylko języka polskiego, ale także kultury i historii Polski. Formę konkursu ustaliliśmy w porozumieniu z Panem Mieczysławem Grabianowskim – który jest jednym z pomysłodawców tego konkursu oraz księdzem Proboszczem Bogdanem Spychajem,  a ponieważ odbywa się w czasie Rekolekcji Wielkopostnych ma charakter pokutny.

Jednocześnie nawiązuje do obchodzonego pod koniec lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i wpisuje się w kampanię Ojczysty dodaj do ulubionych. Honorowy patronat nad naszym przedsięwzięciem  objęła Rada Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk. Organizujemy konkurs Małe Dyktando Pokutne po raz pierwszy i liczymy, że wpisze się on na stałe w kalendarz naszych spotkań. W tym roku do dyktanda przystąpiło 23 uczniów z ośmiu szkół podstawowych powiatu chodzieskiego. Zaproszenie do konkursu przyjęli również przedstawiciele władz samorządowych, władz duchownych, instytucji państwowych, którzy swoją obecnością uświetnili i dodali splendoru naszemu konkursowi.
.Zorganizowanie konkurs „ Małe Dyktando Pokutne” nie byłoby możliwe bez pomocy osób i instytucji, które nas wsparły. Pragniemy zatem podziękować:
Panu Mieczysławowi Grabianowskiemu  za inspirację i wszelką pomoc merytoryczną,
Panu Marcinowi Sokołowskiemu, Wójtowi Gminy Budzyń za ufundowanie nagród,
Panu Przemysławowi Majrzakowi, Wójtowi Gminy Wągrowiec za ufundowanie nagród,
Panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Sarbia Maciejowi Strawie za ufundowanie nagród oraz poczęstunek,
Firmie Agro – Danmis  z Bukowca za ufundowanie nagród.
Dziękujemy również członkom Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej działającym przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wyszynach, Domowi Kultury w Wyszynach, Przedszkolu Samorządowemu im Koziołka Matołka w Wyszynach, Rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pomoc w organizacji, przygotowanie i przeprowadzenie konkursu.


Zwycięzcy Powiatowego Konkursu Ortograficznego Małe Dyktando Pokutne wśród uczniów klas V - VI szkół podstawowych:

I miejsce – Karol Nowacki - Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kotarbińskiego w Budzyniu
II miejsce Kamil Adamczyk - Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kotarbińskiego w Budzyniu
III miejsce Zuzanna Kamińska - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Chodzieży
IV miejsce Mateusz Górzny - Szkoła Podstawowa w Radwankach
V miejsce Wojciech Strugała – Zespół Szkolno - Przedszkolny w Stróżewie

I miejsce wśród zaproszonych gości zajęła pani Janina Szlufarska – Kłosek – Dyrektor Szkoły
Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach

Poniżej zamieszczamy tekst dyktanda:

Małe Dyktando Pokutne